Fiber patchkabel optisk kabel anvendelse:
fiberkommunikationsnetværk med optisk kabel
fiberbredbåndsadgangsnetværk
CATV, fiberinstrumenter, fiber LAN
Fiber patchkabel optisk kabelOversigt:
ITU kalder et fiberoptisk stik en slags passiv lyskomponent, der kan forbinde to eller flere fiberlinjer stabilt, men ikke altid. Det kan skabe en tæt forbindelse til fiberkabler og give en fremragende transmission af lysenergi.
Fiberpatchkabel Optisk kabel Valgfrie typer:
FC, SC, ST, LC, MTRJ, MU, SMA, FDDI, E2000, Sc/pc
| type | Indsættelsestab NATIONAL | Indsættelsestab VIRKSOMHEDEN | Indsætningstab OUR | Afkasttab NATIONAL | Afkasttab VIRKSOMHEDEN | Afkasttab VORES |
| PC | ‹ 0,3 dB | ‹ 0,2 dB | ‹ 0,1 dB | › 40 dB | › 45 dB | › 45 dB |
| UPC | ‹ 0,3 dB | ‹ 0,2 dB | ‹ 0,1 dB | › 40 dB | › 45 dB | › 45 dB |
| APC | ‹ 0,3 dB | ‹ 0,2 dB | ‹ 0,1 dB | › 40 dB | › 45 dB | › 45 dB |
Tekniske pålidelighedsdata (test)
| Testelement | Testbetingelse |
| Vådmodstand | Temperatur: 85ºC/relativ luftfugtighed 85%/14 dage/indsættelsestab ‹ 0,1dB |
| Temperaturændring | Temperatur -40º:C~+75º:C/relativ luftfugtighed 10%-80% /42 gentagelser/14 dage/indsættelsestab ‹ 0,1dB |
| Sæt i vand | temperatur 43ºC, /pH 5,5, / 7 dage /indsættelsestab ‹0,1dB |
| livlighed | Sving 1,52 mm/frekvens 10 Hz ~ 55 Hz,/ X? Y? Z tre retninger: 2 timer / indsættelsestab? 0,1 dB |
| Lastbøjning | 0,454 kg belastning/cirkel 100 indsættelsestab ‹0,1 dB |
| belastningsvridning | 0,454 kg belastning/10 cirkler/ indsættelsestab ‹0,1 dB |
| Trækfasthed | 0,23 kg træk (nøgenhedsfiber), 1,0 kg (med skal) indsættelse <0,1 dB |
| strejke | Høj 1,8 m, tre retninger, 8 i hver retning/indsættelsestab ‹ 0,1 dB |
| Referencestandard | Bellcore TA-NWT-001209 indsættelsestab ‹ 0,1dB |