Optisk kabelsamling, DLC/PC, DLC/PC, Single mode, GYFJH 2B1 (LSZH), 7,0 mm, 2 kerner udendørs beskyttet gren
Det optiske kabelsæt har DLC/PC-stik og fås i både single-mode og multi-mode konfigurationer. Det er konstrueret med GYFJH 2B1 (LSZH) materiale, hvilket sikrer sikkerhed og holdbarhed. Kablet har en diameter på 7,0 mm og indeholder 2 kerner, hvilket gør det velegnet til udendørs beskyttede grenapplikationer.
FTTA (Fiber to the Antenna) patchkablet er designet til en række forskellige anvendelser, herunder:
● 3G- og 4G-basestationer
● Luftfart og forsvar
● Udstyrsdiagnostik
● Fiberoptiske sensorer
● FTTA-, FTTP- og FTTX-netværk
● WiMAX
● Baseband-enheder (BBU)
● Fjernstyrede radioenheder (RRU)
● Fjernstyrede radiohoveder (RRH)
● Langsigtet udvikling (LTE)
GJFJV-kabel
Single-mode fiber
| Punkt | Enhed | Specifikation |
| Dæmpning | dB/km | 1310nm≤0,41550nm≤0,3 |
| Dispersion | Ps/nm.km | 1285~1330nm≤3,51550nm≤18,0 |
| Nul dispersionsbølgelængde | Nm | 1300~1324 |
| Nul dispersionshældning | Ps/nm.km | ≤0,095 |
| Fiberafskæringsbølgelængde | Nm | ≤1260 |
| Tilstandsfeltdiameter | Um | 9,2±0,5 |
| Koncentricitet af tilstandsfeltet | Um | <=0,8 |
| Beklædningens diameter | um | 125±1,0 |
| Beklædning ikke-cirkulær | % | ≤1,0 |
| Fejl i koncentricitet af belægning/beklædning | Um | ≤12,5 |
| Belægningsdiameter | um | 245±10 |
| bøjning, afhængighedsinduceret dæmpning | 1550 nm, 1 omdrejning, 32 mm diameter 100 rum, 60 mm diameter | ≤0,5 dB |
| Bevistest | kpsi | ≥100 |
Hvert krav
| 1 – Fiberantal -------22 – Fiberkarakteristik -------OD: 245 ± 10 um 3 Karakteristik af tæt bufferet 4 yderdiameter: 0,87 ± 0,05 mm 2.0LSZH simplex optisk fiberkabel: Farve: i henhold til kontrakt - Hvid 0,9 mm PVC - Ydre diameter: 0,87 ± 0,06 mm Tykkelse: 0,30 ± 0,03 mm
5 – Yderjakke: LSZH |
Stikspecifikation
Singlemode
| PUNKT | PARAMETER | |
| Stiktype | LC/UPC, SC/UPC, FC/UPC, ST/UPC. | LC/APC, SC/APC, FC/APC, ST/APC |
| Indsættelsestab | <=0,2 db | <=0,3 db |
| Afkasttab | >=50dB | >=60db |
| Fibertilstand | Single-mode | |
| Driftsbølgelængde | 1310, 1550 nm | |
| Testbølgelængde | 1310,1550 nm | |
| Gentagelsesnøjagtighed | <=0,1 | |
| Udskiftelighed | <=0,2dB | |
| Holdbarhed | <=0,2dB | |
| Fiberlængde | 1m, 2m….. enhver længde er valgfri. | |
| Længde og tolerance | 10 cm | |
| Driftstemperatur | -40°C ~ +85°C | |
| Opbevaringstemperatur | -40°C ~ +85°C | |
Multitilstand
| PUNKT | PARAMETER |
| Stiktype | LC/UPC, SC/UPC, FC/UPC, ST/UPC. Valgfrit |
| Fibertilstand | Multitilstand |
| Driftsbølgelængde | 850, 1300 nm |
| Testbølgelængde | 850, 1300 nm |
| Indsættelsestab | <=0,2 db |
| Afkasttab | >=35dB |
| Gentagelsesnøjagtighed | <=0,1 |
| Udskiftelighed | <=0,2dB |
| Holdbarhed | <=0,2dB |
| Fiberlængde | 1m, 2m….. enhver længde er valgfri. |
| Længde og tolerance | 10 cm |
| Driftstemperatur | -40°C ~ +85°C |
| Opbevaringstemperatur | -40°C ~ +85°C |