Type N er en type lav- til mellemstrømsstik med skruekobling. N-stik fås med impedanser på 50 ohm og 75 ohm. Skruekoblingsmekanismen giver en robust og pålidelig forbindelse. Stiktyper fås til fleksible, formbare, halvstive og korrugerede kabeltyper. Både krympe- og klemmeterminaler anvendes til denne serie.
Stikkets egenskaber er høj pålidelighed, god vibrationsevne, fremragende mekanisk og elektrisk ydeevne osv. De bruges i forbindelse med RF-koaksialkabler i radioinstrumenter, kommunikationsudstyr, mikrobølgetest og jordbaserede opsendelsessystemer under vibrationer og dårlige vejrforhold. Ved at bruge halvstive eller semi-fleksible kabler vil denne type opnå en mindre VSWR, og frekvensen kan stige med op til 11 GHz.
| Produkt | Beskrivelse | Varenummer |
| 7/16 DIN-type | DIN-hunstik til 1/2" fleksibelt RF-kabel | TEL-DINF.12-RFC |
| DIN Hun-stik til 1/2" Superfleksibelt RF-kabel | TEL-DINF.12S-RFC | |
| DIN-hunstik til 1-1/4" fleksibelt RF-kabel | TEL-DINF.114-RFC | |
| DIN-hunstik til 1-5/8" fleksibelt RF-kabel | TEL-DINF.158-RFC | |
| DIN hun-retvinklet stik til 1/2" fleksibelt RF-kabel | TEL-DINFA.12-RFC | |
| DIN hun-retvinklet stik til 1/2" superfleksibelt RF-kabel | TEL-DINFA.12S-RFC | |
| DIN-hanstik til 1/2" fleksibelt RF-kabel | TEL-DINM.12-RFC | |
| DIN-hanstik til 1/2" superfleksibelt RF-kabel | TEL-DINM.12S-RFC | |
| DIN Hun-stik til 7/8" koaksial RF-kabel | TEL-DINF.78-RFC | |
| DIN-hanstik til 7/8" koaksial RF-kabel | TEL-DINM.78-RFC | |
| DIN-hanstik til 1-1/4" fleksibelt RF-kabel | TEL-DINM.114-RFC | |
| N-type | N Hun-stik til 1/2" fleksibelt RF-kabel | TEL-NF.12-RFC |
| N Hun-stik til 1/2" superfleksibelt RF-kabel | TEL-NF.12S-RFC | |
| N Hun-vinkelstik til 1/2" fleksibelt RF-kabel | TEL-NFA.12-RFC | |
| N Hun-vinkelstik til 1/2" superfleksibelt RF-kabel | TEL-NFA.12S-RFC | |
| N-hanstik til 1/2" fleksibelt RF-kabel | TEL-NM.12-RFC | |
| N-hanstik til 1/2" superfleksibelt RF-kabel | TEL-NM.12S-RFC | |
| N-hanvinkelstik til 1/2" fleksibelt RF-kabel | TEL-NMA.12-RFC | |
| N-hanvinkelstik til 1/2" superfleksibelt RF-kabel | TEL-NMA.12S-RFC | |
| 4.3-10 Type | 4.3-10 Hunstik til 1/2" fleksibelt RF-kabel | TEL-4310F.12-RFC |
| 4.3-10 Hunstik til 7/8" fleksibelt RF-kabel | TEL-4310F.78-RFC | |
| 4.3-10 Hun-retvinklet stik til 1/2" fleksibelt RF-kabel | TEL-4310FA.12-RFC | |
| 4.3-10 Hun-retvinklet stik til 1/2" superfleksibelt RF-kabel | TEL-4310FA.12S-RFC | |
| 4.3-10 Han-stik til 1/2" fleksibelt RF-kabel | TEL-4310M.12-RFC | |
| 4.3-10 Han-stik til 7/8" fleksibelt RF-kabel | TEL-4310M.78-RFC | |
| 4.3-10 Han-retvinklet stik til 1/2" fleksibelt RF-kabel | TEL-4310MA.12-RFC | |
| 4.3-10 Han-retvinklet stik til 1/2" superfleksibelt RF-kabel | TEL-4310MA.12S-RFC |

Model:TEL-NM.12-RFC
Beskrivelse
N-hanstik til 1/2″ fleksibelt koaksialkabel
| Materiale og belægning | |
| Centerkontakt | Messing / Sølvbelægning |
| Isolator | PTFE-materiale |
| Krop og ydre leder | Messing/legering belagt med tri-legering |
| Pakning | Silikonegummi |
| Elektriske egenskaber | |
| Karakteristika Impedans | 50 ohm |
| Frekvensområde | DC ~ 3 GHz |
| Isolationsmodstand | ≥5000MΩ |
| Dielektrisk styrke | ≥2500 V rms |
| Centerkontaktmodstand | ≤1,0 mΩ |
| Ydre kontaktmodstand | ≤1,0 mΩ |
| Indsættelsestab | ≤0,05 dB ved 3 GHz |
| VSWR | ≤1.12@3.0GHz |
| Temperaturområde | -40~85℃ |
| PIM dBc (2×20W) | ≤-160 dBc (2×20W) |
| Vandtæt | IP67 |
Installationsvejledning til N eller 7/16 eller 4310 1/2″ superfleksibelt kabel
Stikens struktur: (Fig. 1)
A. forreste møtrik
B. bagmøtrik
C. pakning

Afisoleringsdimensionerne er vist i diagrammet (fig. 2). Vær opmærksom ved afisolering:
1. Endefladen på den indre leder skal være affaset.
2. Fjern urenheder såsom kobberglødeskaller og grater på kablets endeflade.

Samling af tætningsdelen: Skru tætningsdelen fast langs kablets yderleder som vist på diagrammet (fig. 3).

Montering af bagmøtrikken (fig. 3).

Saml den forreste og bagerste møtrik ved at skrue den fast som vist på diagrammet (fig. (5)).
1. Smør et lag smørefedt på O-ringen før fastskruning.
2. Hold bagmøtrikken og kablet stille. Skru hovedskallen på bagskallen. Skru hovedskallen på bagskallen fast med en gaffelnøgle. Samlingen er færdig.
