Telstos bredbåndsretningskoblere giver flad kobling af én signalvej til en anden i kun én retning (kendt som retningskobling). De består almindeligvis af en hjælpelinje, der kobler elektrisk til en hovedlinje. Den ene ende af hjælpelinjen er permanent monteret med en matchende terminering. Retningskoblinger (forskellen mellem kobling i én retning sammenlignet med den anden) er cirka 20 dB for koblere. Retningskoblere bruges, når en del af et signal skal adskilles, eller to signaler skal kombineres. Telsto tilbyder smalbånds- og trådløse retningskoblere med kobling fra 3 dB til 50 dB eller mere.
| Elektriske egenskaber | |
| Karakteristika Impedans | 50 ohm |
| Frekvensområde | 698-2700 MHz |
| Maksimal effektkapacitet | 300w |
| Isolation | ≥30 dB |
| Indsættelsestab | ≤0,8 dB |
| VSWR | ≤1,25 |
| Stiktype | N-Kvinde |
| Antal stik | 3 |
| Driftstemperatur | -35-+75℃ |
| Applikationer | IP65 |
| Koblingsgrad, dB | 10 |
| Kobling, dB | 10,0±1,0 |
| Nettovægt, kg | 0,37 |
| Fugtighed | 0 til 95% |
| IMD3, dBc@+43DbMX2 | ≤-150 |
| Anvendelse | Indendørs |
Installationsvejledning til N eller 7/16 eller 4310 1/2″ superfleksibelt kabel
Stikens struktur: (Fig. 1)
A. forreste møtrik
B. bagmøtrik
C. pakning

Afisoleringsdimensionerne er vist i diagrammet (fig. 2). Vær opmærksom ved afisolering:
1. Endefladen på den indre leder skal være affaset.
2. Fjern urenheder såsom kobberglødeskaller og grater på kablets endeflade.

Samling af tætningsdelen: Skru tætningsdelen fast langs kablets yderleder som vist på diagrammet (fig. 3).

Montering af bagmøtrikken (fig. 3).

Saml den forreste og bagerste møtrik ved at skrue den fast som vist på diagrammet (fig. (5)).
1. Smør et lag smørefedt på O-ringen før fastskruning.
2. Hold bagmøtrikken og kablet stille. Skru hovedskallen på bagskallen. Skru hovedskallen på bagskallen fast med en gaffelnøgle. Samlingen er færdig.
